Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Novinky festivalu Okolo Třeboně daly společnému zpívání další rozměr

  20.07.2019

Novinky festivalu Okolo Třeboně daly společnému zpívání další rozměr

Mnoho příležitostí k tomu, aby si lidé zazpívali, nabídl letošní 28. ročníku multižánrového festivalu Okolo Třeboně. Společné zpívání bývá jedním z hlavních cílů tohoto festivalu, který je od samého počátku zaměřený na tuzemské písničky s kvalitními texty.

Letos přidal víc těch vtipných, neboť páteční večer hostil muzikanty se smyslem pro humor: Ponožky pana Semtamťuka, Standu Kahudu, Reného Součka a Ivana Mládka s jeho Banjo Bandem. Vrcholem festivalu byl sobotní společný koncert Hradišťanu se Spirituál kvintetem, neděle poprvé přinesla odpoledne s dechovkou a celý festival uzavřel koncert Cimbal Classiku, který zaplnil Schwarzenberskou hrobku. Předchozí koncerty se konaly v zámeckém parku, po nich se hrálo i v Tunel music baru, v podloubí na náměstí i dalších místech. Atmosféru umocnilo krásné počasí, takže motto festivalu „Prázdniny začínají v Třeboni“ bylo naplněno vrchovatě.

Zakladatel, hlavní dramaturg a ředitel festivalu Pavel Barnáš řečený Bárny považuje tento ročník festivalu za jeden z nejúspěšnějších. Také hlavní hvězdy byly spokojeny. „Hrálo se nám moc pěkně, zámecká zahrada je úžasná, přálo nám i počasí a lidé byli moc milí. V Třeboni jsem už dlouho nebyl a teď jsem viděl, že se hodně změnila a je z ní krásné město,“ zhodnotil bezprostředně po koncertě Ivan Mládek. Pochvalami nešetřili ani členové skupin Hradišťan a Spirituál kvintet, kteří se na pódiu střídali a několikrát také propojili v působivém sboru. Spirituál kvintet, který vstoupí na podzim do 60. sezony, naplánoval na příští rok poslední koncerty a chystá se ukončit své vystupování. Tím silnější byl ohlas i na jeho letité písně, jimiž večer ozdobil a které publikum dobře znalo, protože mnohé už zlidověly.

„S Hradišťanem se máme už léta rádi, rozumíme si lidsky i po muzikantské stránce. Dnes jsme tu potkali skvělé publikum, lidé s námi zpívali opravdu krásně. Obě naše kapely mají písně, které lidé znají a rádi si zazpívají. Ani jsme je nemuseli moc pobízet, připojili se k nám hned, což nás moc potěšilo,“ shrnul po koncertě Dušan Vančura, který je mimo jiné i úspěšným textařem. Navíc vede soubor Antikvartet, takže styl Spirituál kvintetu bude tímto pokračovat i nadále. „Muzika je krásná, když je aktivní, tedy nejenom, že poslouchám, ale také se zúčastním. To je ozdravné. V dnešní době lidé častěji poslouchají, chodí se sluchátky i po ulicích, ale když jim nabídneme písně, které jsou zpěvné, rádi se zapojí. Navíc síla písní je v tom, že mohou být věčné. Některé neztrácejí platnost – všechny generace zpívají o božích mlýnech, protože volání po spravedlnosti je věčné,“ řekl Dušan Vančura. Kuriózní zkušenost s funkcí písně si z Třeboně odvezl umělecký vedoucí Hradišťanu Jiří Pavlica: ze zdejší střední rybářské školy prý obdržel žádost, zda jí dovolí během vyučování používat Modlitbu za vodu místo školního zvonění.

Nechyběla samozřejmě soutěž Houpací kůň, kterou letos vyhrála kapela Terrakota. Její loňský vítěz, kapela Huménečko, zahajoval hlavní sobotní koncert. Taková je jedna z odměn pro vítěze – šance vystoupit na pódiu s hvězdami. Pavla Barnáše pak moc potěšilo, když viděl, jak si v zákulisí muzikanti z Hradišťanu kupovali desky Huménečka, protože se jim jeho hudba líbí. „Huménečko má před sebou velkou budoucnost,“ prorokuje Barnáš, který v soutěži Houpací kůň už objevil řadu talentů včetně Tomáše Kluse.

Neděle patřila kořenům české písničky, které má v sobě lidová hudba a také dechovka. Poprvé se totiž uskutečnilo odpoledne v zámeckém parku cíleně adresované posluchačům dříve narozeným. Byl to i dárek pro místní obyvatele, kteří si novinku užili náležitě, ač bylo parné letní odpoledne. Vzrostlé stromy poskytovaly publiku příjemný stín, občas si ovšem lidé na hudbu Třeboňské dvanáctky a Jižanů i zatančili. Odpoledne s českou písničkou dobře zapadlo do hlavního tématu festivalu Okolo Třeboně, neboť ten vždy mívá v programu umělce, kteří kladou důraz na pěkné texty písní. A největší radost organizátorům udělají právě chvíle, kdy si publikum může i zazpívat, což se i v neděli stalo. Účinkující vystupovali v krojích, pro Pavla Barnáše byla velkým objevem paní Dolejšová z třeboňského domu seniorů, která napsala o festivalu dokonce báseň. „Když jsem se s touto téměř devadesátiletou paní setkal, zaujal mě její obrovský optimismus. Zazpívala mi svou vlastní písničku a řekla mi: mě baví život. Drží mě tu hlavně hudba a radost z malých dětí,“ zavzpomínal na seznámení s paní Dolejšovou ředitel festivalu.

Pavel Barnáš je hlavně špičkovým muzikantem – působí jako violoncellista Symfonického orchestru Českého rozhlasu a doprovázel už řadu hvězdných interpretů. Na festivalu si zahrál v pondělí s brněnskou kapelou Cimbal Classic ve Schwarzenberské hrobce, která v Třeboni před 27 lety vznikla a nyní tam přivezla už své desáté album nazvané Nepřestaň si malovat. Bárny tam pozval publikum i na svůj benefiční koncert, který v tomto prostoru zahraje s přáteli 14. září. Loni zde vystoupil sólově ve své premiéře a tento koncert měl skvělý ohlas, proto se rozhodl uspořádat ho podruhé. Účinkující vystupují bez nároku na honorář, výtěžek dostane obecně prospěšná společnost Hospicová péče sv. Kleofáše v Třeboni. Mezitím se ovšem ještě v Třeboni odehraje řada koncertů: celý program najdete zde.

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.