Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Okolo Třeboně 2016 ohlédnutí

  04.07.2016

Okolo Třeboně  2016 ohlédnutí

Sérií velkých koncertů oslavil na přelomu června a července festival Okolo Třeboně své pětadvacetiny – a jak se na úctyhodné čtvrtstoletí sluší a patří, byla to opět oslava multižánrová a velice pestrá. Postarali se o ni folkaři, symfonici i hvězdy pop music a dalších hudebních odvětví, legendy, ale i mladé kapely stoupající vzhůru. V tradičním termínu, kdy začínají prázdniny, v Třeboni opět nechybělo ani Divadlo Járy Cimrmana.

Festival Okolo Třeboně úspěšně nakročil do dalšího čtvrtstoletí

Čtyřdenní menu ukázalo, že čím dál mlsnější a kulturou i zábavou přesycenější publikum má největší apetit na program, který je v něčem výjimečný. Touto cestou hodlá jít ředitel festivalu Pavel Barnáš i v dalších letech. Starostka Třeboně Terezie Jenisová mu na pódiu ze srdce poděkovala za to, že pětadvacet let výrazně ovlivňuje kulturní dění ve městě. „Bez jeho invence, skvělých nápadů a ohromného nasazení by se náš festival nedožil pětadvaceti let a troufám si říct, že by nikdy ani nespatřil světlo světa,“ řekla. Věří, že významné postavení, které tento festival má mezi dalšími kulturními akcemi ve městě, si uchová i v následujícím desetiletí. „Je to otvírák letní sezony, místo setkání již slavných hudebníků s mladými talenty, kteří se teprve jeho prostřednictvím dostávají do povědomí široké veřejnosti,“ ocenila.

Právě to je jeden z charakteristických rysů, který si festival Okolo Třeboně drží a rok od roku ještě prohlubuje. Podpora mladých kapel se děje hlavně prostřednictvím soutěže Houpací kůň, která má s rozvojem facebooku a dalších moderních forem šíření muziky stále větší ohlas. Letos o soutěž projevilo zájem téměř 90 kapel a písničkářů, z nichž odborná porota vybrala šest nejlepších a hlasování publika pak doplnilo sedmého statečného. Z finálového setkání vyšlo jako vítěz hodně vyrovnaného diváckého hlasování trio RENDEZ-FOU, 2. bylo duo SOVA & SLAMÁK, 3. skupina ISARA a 4. duo LEDVA. Ve druhé polovině tabulky skončily s nevelkou ztrátou za jmenovanými české formace ANEBO, A. M. ÚLET a TOTÁL VOKÁL a slovenské trio ADO JURÁČKA. Trio RENDEZ-FOU, jehož jméno je slovní hříčkou přeložitelnou z francouzštiny jako Rande s bláznem, pochází z Jihlavy a okolí, označuje se za „židličkovou kapelu“ hrající písně k poslouchání – a tím víc jeho členové ocenili skvělý zvuk Karla Dřínka.

Jeho zvukařské umění si pochvalovali i ostatní muzikanti, včetně kapely Nezmaři, která mu přichystala zvlášť náročné sousto: spojila se jen pro tento koncert unikátně s třeboňským Lázeňským symfonickým orchestrem a ještě si přizvala Felixe Slováčka mladšího. Ten občas s taktovkou vystřídal dirigenta orchestru Josefa Zaplatílka, vystřihnul také několik sólových skladeb a pak se připojil zpěvem k několika nezmarským hitům. S Nezmary se Felix seznámil asi před třemi lety: spojila je spolupráce s Teplickou filharmonií a sedli si nejen hudebně, ale především lidsky. „Bylo to osudové setkání, mám je moc rád a myslím, že oni mě taky. Předtím jsem je neznal, ale jejich písničky se mi líbí a navíc je pro filharmonii upravil můj kamarád Lukáš Sommer, takže když mě pozvali, abych dirigoval, rád jsem tu nabídku přijal. A kdykoli do toho půjdu znovu, protože jsme si velmi blízcí a oceňuji i jejich smysl pro humor,“ konstatoval Felix Slováček jr.

Lázeňský symfonický orchestr doplnili na pódiu ještě členové Jihočeské filharmonie, takže Nezmary v Třeboni během teplého letního večera doprovodilo 32 symfoniků. Tuto spolupráci chystali už od podzimu a podle dirigenta dopadlo vystoupení dobře, byť v celém provedení měli s kapelou jen jedinou zkoušku. „Písničky jsou krásné a pro nás ne moc složité, muzikanti je hrají s chutí a lidem se líbí. Mám z toho dobrý pocit,“ řekl po koncertě dirigent Josef Zaplatílek.

V nabídce unikátních koncertů s programem exkluzivně vytvořeným pouze pro Třeboň chce Pavel Barnáš pokračovat i v příštích letech. Diváci ale ocenili i menší vystoupení, například před Nezmary v pátek vystoupily s úspěchem Yellow sisters a Přeletky M.S. Velkou a nakažlivou energií se vyznačoval také celý sobotní večer. Byl spojením generačně spřízněných kapel mladší generace, které už ale na hudební scéně hodně dokázaly a posbíraly řadu ocenění – včetně letošní žánrové ceny Anděl pro Epydemyi za album Kotlina. Před hlavním programem vystoupila kapela Tranzan, která vyhrála loňský ročník soutěže Houpací kůň, a po ní letošní vítěz Rendez-fou. Pak se na pódiu vystřídaly formace Jananas, Žamboši a Epydemye, které se občas i vzájemně prolnuly, vypomohly si sbory a nástroji, společné zpívání bylo velmi působivé ... Vytrvalý déšť byl pro publikum velkou zkouškou. „Tento festival mám spojený s prázdninami a létem, jako když člověk jezdí k babičce. Máme tu své publikum a vážím si toho, že s námi vydrželo i přes nepřízeň počasí. Vždy jsem na podobných akcích nadšená, když vidím, že víc než deset lidí je kvůli naší hudbě ochotno sedět v dešti a poslouchat, co jsme jim přišli předvést. Vytváří to úplně jinou atmosféru, přináší to větší opravdovost,“ zhodnotila zpěvačka kapely Jananas  Jana Infeldová. Do Třeboně se vždy ráda vrací, zavzpomínala na to, jak sem kapelu jednou dopravili fanoušci letadlem, a těší se na příští vystoupení – už s novou deskou, kterou Jananas vydá 9. 9. 2016.

Neděle patřila velkému koncertu kapely Chinaski v zámeckém parku, před níž hrály formace Všichni svatí a Like it. Hlavní koncert opět propojilo společné zpívání, které je pro festival Okolo Třeboně charakteristické – publikum se přidalo k interpretům a parkem zněl mohutný sbor. „Písničky kapely Chinaski lidé znají a rádi je zpívají, proto už máme další plány na příští roky, včetně programu pro děti,“ slíbil ředitel a dramaturg festivalu Pavel Barnáš. Radost měl i z velkého ohlasu další novinky – pivního speciálu, který pro třeboňský festival uvařil sládek Miloš Pokorný z pivovaru Malt. Ze třech návrhů, jak by se mohlo pivo jmenovat, vybralo publikum název Okoloko. Originální jméno připomínající název festivalu může být ostatně i výborným zastíracím manévrem. „Když chlapi řeknou, že jdou na Okoloko, možná to doma lépe obhájí, než když manželkám řeknou, že jdou na pivo,“ usmívá se Bárny.

Kromě pódií na nádvoří zámku a v zahradě zněla hudba i na dalších místech Třeboně, a to díky nově navázané spolupráci s pořadateli Buskers festu, budějovického festivalu pouličního umění. „Snažíme se oživit okolí historicky významných míst pouličním uměním,” vysvětlil jeden z organizátorů František Ciml. Hrálo se například v baru U čerta či poblíž Schwarzenberské hrobky, kde vystoupili Láďa Latka, Šrája a Pirates of the Pubs.

Další koncerty 2016:

23. 7. Aneta Langerová s kapelou (nádvoří radnice v Třeboni)

25. 7. Václav Hudeček s komorním orchestrem Musica Lucis Praga (kostel sv. Jiljí v Třeboni)

29. 7. Michal Horáček – Na cestě (nádvoří radnice v Třeboni)

30. 8. – 2. 9. Zavírání plavecké sezony (pláže rybníka Svět)

 

3. 12. Kryštof  - Srdcebeat club tour 2016 (sportovní hala v Třeboni) 

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.