Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Ostende zvládlo zatěžkávací zkoušku...

  21.08.2013

Ostende zvládlo největší zatěžkávací zkoušku

V plné kráse se předvedlo v sobotu 17. srpna Ostende, pláž u rybníka Svět v Třeboni, která hostila dosud největší kulturní akci ve své historii. Byla to zatěžkávací zkouška pro dřevěnou hospůdku z roku 1928, která s výjimkou tropických dní, kdy bývá na pláži velký nápor, žije spíš poklidným životem a svou nostalgickou atmosférou připomíná film Rozmarné léto.

Tentokrát však Ostende zažívalo Nezmarné léto: na velkém koncertě tu vystoupila jihočeská folková kapela Nezmaři s Rozhlasovým swingovým orchestrem Václava Hlaváče. Kvůli vyhlášenému půvabu zdejších západů slunce vzniklo velké pódium před rybníkem, aby publikum o tuto podívanou nepřišlo. Nezmaři se dokonce přímo na scéně telefonicky spojili s mluvčím Českého hydrometeorologického ústavu Petrem Dvořákem, který na minutu přesně určil čas západu slunce pro tento den. Slunce mělo mít totiž v programu zvláštní sólo. Tuto příležitost si náležitě vychutnalo: už čtvrt hodiny před avizovaným západem se na břehu rybníka Svět shromažďovali fotografové, aby jim nebeské divadlo neuniklo ani o vlásek.

A dobře udělali: vzhledem k profilu krajiny totiž zmizel obrovský červený kotouč za obzorem o pár minut dřív, než hudebníci s meteorologem naplánovali. Přichystali si za tím účelem píseň Svět je krásný, což byl drobně upravený hit Den je krásný. Song pro letní oslavu jako stvořený, stejně tak hymna Den D na Ostende, která zazněla poprvé loni a letos ji autor Petr Krumphanzl z kapely Pánská šatna prodloužil ještě o jednu sloku.

Správce Ostende Karel Kubica byl koncertem nadšený. „Připadalo mi to spíš jako celý festival, který se skvěle vydařil. Bylo náročné všechno zorganizovat, ale povedlo se. A počasí vyšlo krásně - na něm hodně záleželo, aby měl večer takovou atmosféru, jak jsme si přáli. Na Ostende je každý západ slunce jiný, vždycky je to nádherná podívaná, ale tentokrát si slunce dalo opravdu záležet,“ uvedl Karel Kubica, který s Pepou Bedrníčkem o pláž stará a v hudební hospůdce spolu často hrávají jako Los Alimentos. Na pláži je lidé poznají i podle pruhovaných retro plavek, což jsou modely, v nichž se na Ostende objevuje čím dál víc lidí. Nezmaři oblékli pruhovaná trička a modro-bíle oblečení lidé tvořili i velkou část publika. Akademický malíř Tomáš Paul dokonce navrhl i varianty koupacích úborů pro ženy. Ve stánku za branou bylo rušno a řada návštěvnic si koupila také pruhované šaty a sukně.

Po Nezmarech a swingovém orchestru nastoupila na pódium ještě jednou kapela Pánská šatna, která předtím plnila funkci předskokana, a roztancovala publikum potěšené i tím, že po delší době opět nastal teplý večer. V hospodě pak muzikanti hráli až do půl páté ranní, čímž naplnili slib předtím daný: že vydrží zpívat a hrát do té doby, než zase slunce vyjde. Od meteorologa znali přesný čas východu slunce, čímž mohli napravit to, co večer zameškali.

Bilance s radním a zastupitelem Třeboně Jiřím Vopátkem:

Zúčastnil jste se jako divák obou velkých letních koncertů v Třeboni: jak koncertu Tomáše Kluse v zámeckém parku, tak letní slavnosti Nezmarné léto na Ostende. Jaké máte dojmy?

Mile mě to překvapilo. Je vidět, že Bárny je profík, který umí dobře vytipovat lokalitu i vhodného interpreta a jeho agentura dokáže oslovit tu správnou klientelu.

 

Navštěvujete podobné kulturní akce častěji?

Byl jsem i loni na koncertu Katapultu a předloni na Olympiku. Ale v životě jsem nezažil v Třeboni tak velký koncert, jaký tady měl Tomáš Klus. Atmosféra byla příjemná, do parku se tato akce dobře hodila, pěkné počasí taky udělalo svoje. K dobrým akcím patří i kolony aut před Třeboní, které se před tímto koncertem tvořily ve směru z Českých Budějovic.

Jak je kultura pro Třeboň důležitá?

Lázeňské město, jakým je Třeboň, je pro kulturní akce jako stvořené. Podnikatelé by měli ještě víc docenit, že je tu někdo, kdo sem naláká lidi. Když jsem šel po koncertě Tomáše Kluse městem, byla všude spousta lidí, místní hospody včetně restaurace Beseda měly plno a v centru bylo živo ještě kolem půlnoci. Tomu se říká „pozitivní externalita,“ kdy ubytovatelé a hospodští profitují z něčeho, na čemž se de facto ani nepodílejí.

Co to přesně znamená?

Podpora kultury je něco, co se městu vrací tím, že prospívá jeho rozvoji. Třeba návštěvnosti v hospodách po koncertu či zvýšením zájmu o ubytování a další služby. Kultura generuje peníze, které si díky ní vydělají místní. Ubytovatelé třeba pak budou moci zvelebit své penziony a dát práci místním lidem.

Zažil jste při těchto akcích nějaké překvapení?

Líbilo se mi, že v publiku byly rodiny s dětmi, propojení generací totiž nebývá snadné. Ostende naplnilo mé očekávání, kdysi jsem tady taky hrával pálkovanou a znám toto příjemné prostředí. Mile mě překvapilo, že když Nezmaři se swingem na pódiu skončili, nastoupila na scénu opět Pánská šatna a neformálně celý večírek pokračoval dál. Atmosféra byla skvělá a hodně ji ovlivnilo to, že jsme byli právě na Ostende - v areálu, o který se lidé starají s láskou.

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.