Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Tomáš Klus překonal všechna očekávání....

  18.08.2013

Tomáš Klus překonal všechna očekávání

Páteční koncert Tomáše Kluse v zámeckém parku v Třeboni se setkal s tak velkým ohlasem, že návštěvnost vysoce předčila očekávání. S více než pěti tisíci diváky, což byl oproti předpokladům asi dvojnásobek, se stal historicky největším sólo koncertem, který Pavel Barnáš v Třeboni s managementem Tomáše Kluse uspořádal. „Jsem dojatý, když tu vidím tolik lidí stojatých a taky sedících...,“ zavtipkoval z pódia zpěvák v jedné ze svých improvizací.

Mnoho lidí přijelo z Českých Budějovic – na příjezdové silnici se hodinu před začátkem koncertu vytvořila asi dvoukilometrová kolona. V centru Třeboně bylo na každém kroku znát, že se tu děje něco zcela mimořádného. Zámecké nádvoří bylo zaplněné čekajícími a ti, kteří chtěli svého oblíbence vidět zblízka, museli přijít s velkým předstihem, protože přední řady byly okamžitě zaplněné.

Překvapení z tak velkého množství návštěvníků přiznal i Tomáš Klus, když se z pódia rozhlédl do všech stran – a při pohledu vzhůru pozdravil dokonce i rogalistu rychle zveršovaným ujištěním, že „je tu spousta optimistů“. Své tvrzení si ověřil, když při další písni skočil mezi diváky, kteří vykřikli nadšením. Rozesmál je pak zpěvákův pocit, že se asi náhle nějak zmenšil, protože oni jsou nějací vysocí. Dalším důkazem, že si charismatický mladík svých fanoušků váží, byla autogramiáda po skončení koncertu, která trvala téměř tři hodiny.

Koncert plný humoru a hravosti kořenily zpěvákovy komentáře včetně výzvy Buďte interaktivní, projevte svůj názor – od toho máme politiky, aby nás neposlouchali ...V parku byla spousta rodičů s náctiletými dětmi, což bylo působivé, protože najít umělce takto přijatelného pro víc generací je velmi vzácné. Lidé začali zpívat hned od začátku koncertu, ve druhé písni se rozjelo i rytmické tleskání. Energie plynoucí z publika byla silná, po písni Vystoupáme výš zpívané mohutným sborem zpěvák řekl, že z tohoto zdroje lze sát sílu. Čili Sátsílu – pohrál si s tím souslovím a hned ho napadlo, že to je indický pojem ...

Výtěžek koncertního turné se stal dobrým zdrojem i pro Studio Oáza pomáhající mentálně postiženým lidem. Při letním open air turné „Konečně venku“, kdy Tomáš Klus s Cílovou skupinou absolvoval sedm koncertů, vybrala kapela díky velké návštěvnosti 370 tisíc korun, z toho v Třeboni sto tisíc. Částku zaokrouhlila na 400 tisíc korun a předala ji Studiu Oáza. Dvě dívky z Oázy, Klárka s Jaruškou, se na pódiu se ctí zhostily nevděčné role „předskokanek“, když vystoupily v úvodu. „Dokázaly, že i lidi s mentálním postižením jsou dobří,“ zdůraznila manažerka Bára Falgeová.

Třeboňský koncert byl jejím loučením s touto hudební formací, což byl další lidsky silný bod večera. Více než šest let pomáhala Tomáši Klusovi v cestě na vrchol a nyní se rozhodla, že přišel čas v nejlepším přestat. Zajímavou vzpomínku na zrod hvězdy má organizátor Pavel Barnáš, který s Bárou spolupracoval vždy moc rád. Před sedmi lety mu nabídla jednoho písničkáře na festival Okolo Třeboně. Kluse tehdy téměř nikdo neznal, Bárny jí tedy nabídl scénu Houpací kůň, která slouží k podpoře začínajícím muzikantům. Než se plán podařilo uskutečnit, stal se tento zpěvák velkou hvězdou. „Jsem rád, že člověk, který měl začínat na Houpacím koni pod altánkem v parku, dokáže po sedmi letech celý park naplnit,“ poznamenal Pavel Barnáš.

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.