Okolo Třeboně / music festival
Nejbližší akce
+ +
dnů
hodin
minut
sekund

Navigace:

Ohlédnutí za 26. ročníkem festivalu (červen-červenec 2017)

  15.07.2017

Ohlédnutí za 26. ročníkem festivalu (červen-červenec 2017)

Druhé čtvrtstoletí zahájil festival Okolo Třeboně v pozměněné podobě, která se–soudě podle ohlasu publika i účinkujících – ukázala být správnou cestou do budoucna. Namísto série kratších festivalových vystoupení, při nichž se dříve na zámeckém nádvoří střídaly kapely a písničkáři, se tentokrát konaly hlavní večerní koncerty v zámeckém parku.

 Pokaždé se při nich setkaly osobnosti různých hudebních žánrů a jejich propojení přineslo vždy něco navíc. Festival byl také delší než v minulosti – s týdenním předstihem ho v pátek 23. června předznamenalo vystoupení Jihočeské filharmonie s kapelou Keks a mezzosopranistkou Ester Pavlů. Pak ho v souladu s letitou tradicí zahájilo ve čtvrtek 29. června představení Divadla Járy Cimrmana a série koncertů pokračovala až do pondělí 3. července, kdy se konal závěrečný koncert kapely Nezmaři se členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Ředitel a dramaturg festivalu Pavel Barnáš sklidil za tuto koncepci mnoho chvály a měl i velké štěstí na počasí, které akci přálo tak jako nikdy předtím. Díky tomu naplno vynikla krása zámeckého parku s mohutnými stromy, který vytvořil skvělou atmosféru i zázemí pro velké pódium. Kuriózním zpestřením koncertů byly nálety chroustů, kteří se rojili jen v krátkém čase před soumrakem, divákům i muzikantům ovšem připomněli sílu přírody. „Zpívalo se mi tady moc dobře, asi i díky tomu, že sem jde vlhký vzduch od rybníka– ale taky tu byla armáda lidí, kteří mi na pódium nosili vřelý čaj. Chci je ještě všechny obejít a poděkovat celému organizačnímu týmu, protože my jsme slízli potlesk, ale jim nikdo nezatleská,“ řekl po skončení prvního večerního koncertu Vlasta Redl. Veřejně poděkoval Pavlu Barnášovi, že udržel festival 26 let v takovém duchu, aby se tu muzikanti dobře cítili. „Není to všude takové, spousta lidí dělá festivaly už jenom na kšeft: kolotoče, motokáry, stánky málem až na jeviště, neví, co by ještě zkasírovali … Tam se hraje špatně, protože lidé nechodí jen poslouchat muziku. V Třeboni jsem toto nikdy nezažil, a proto držím palce, aby se sem lidé vždycky těšili a rádi se vraceli,“ uvedl do kamery při rozhovoru natáčeném s Jurou Pavlicou. Právě společný koncert Hradišťanu s kapelou Vlasty Redla zahájil hlavní festivalové dny s plnou parádou. Jejich koncertní šňůra sklízí ovace pokaždé, ale každý koncert je jiný, protože se stále navzájem inspirují. „Baví mě ta nevyzpytatelnost. Dokud si hrajeme, tak jsme pořád kluci,“ podotkl Pavlica.

Sobota byla hudebně nejpestřejší, protože už v 11 hodin začala soutěž mladých kapel a písničkářů Houpací kůň, která ve své historii odstartovala nejednu hvězdnou kariéru. Ze zhruba sedmdesáti účastníků letos porota složená z muzikantů, hudebních dramaturgů, textařů, zvukařů a dalších příznivců českých písniček vybrala sedm finalistů, kteří změřili síly v zámeckém parku. Nejvíc zaujala šestičlenná kapela Isara z Mladé Boleslavi, která vznikla roku 2005 a právě chystá své třetí CD. V aktuální sestavě hraje poslední dva roky a zaměřuje se na keltské písně v soudobých úpravách, tzv. celt-folk-rock.„Ctíme tradici, ale baví nás fúze s rockem i punkem,“ naznačil David Šelemberk, který festival Okolo Třeboně dobře zná už od 90. let, kdy na nějjezdil i s bratrem, který s nímhraje v kapele. Cenu jim předala starostka města Terezie Jenisová, která konstatovala, že festival ušel už dalekou cestu a prokázal svoji životaschopnost. „Nakonec v sobě zakotvil to nejlepší, co za svoji dlouhou existenci zažil a poznal. Do 26. roku vstoupil velice ambiciózně: je žánrově otevřenější a nabízí celovečerní hudební lahůdky, při nichžse potkávají významné osobnosti, které se obohacují a připravují pro nás jedinečné zážitky,“ ocenila dramaturgii letošního ročníku. Pozvala také na výstavu fotografických koláží v Domě Štěpánka Netolického na třeboňském náměstí, které jsou ohlédnutím za čtvrtstoletím této hudební přehlídky.

Soutěž Houpací kůň budí každoročně velký zájem zejména mladého publika, které své oblíbence hojně podporuje. Loňský vítěz, jihlavská skupina Rendez-fou, se do Třeboně vrátil pokřtít své první CD. Kmotrem se stal jazzman Jan Spálený, který mladé muzikanty velmi chválil. „Abych mohl album pokřtít, musím si aspoň něco z něj předem poslechnout. Toto jsem se zaujetím vyslechl celé. Je to bezvadné, zdravé, nepitvoří se to ani nešaškuje. Ta krásná mladá dáma zpívá, jako kdyby byla o něco starší, anebo má nažito, protože jí věřím všechno, co zpívá. Rád tedy tuto hudební oplatku křtím s přáním, aby vám všem chutnala,“ řekl Spálený. Rovněž jeho vystoupení s akordeonistou Radkem Pobořilem bylo premiérou, takže posluchačům se dostalo naprosto unikátního zážitku. „Byli jsme oba hozeni do vody – mám rád výzvy a Radka jsem chtěl na pódiu zažít i jako člověka, proto jsme to tady zkusili jen spolu, bez dalších muzikantů. Vždycky se mi líbilo, co Radek hraje v různých kapelách, několikrát hrál i v ASPM jako záskok. Bylo nám tu dobře, prostředí je tu senzační. Rád vidím do lidí a těší mě, že jsem tady viděl ihodně zaujaté posluchače,“ popsal své dojmy Jan Spálený krátce poté, co ho na pódiu vystřídal Václav Neckář s kapelou Bacily a začala show, při níž zazněly staré známé hity i nové písně. Neckář tančil se stojanem od mikrofonu, podával z pódia ruku divákům a vyzýval ke společnému zpěvu. Nemusel k němu publikum vůbec přemlouvat, ke konci se lidé i roztančili a finále umocnily ohně na pódiu.„Místo je pěkné a lidé jsou tu bezvadní, šel jsem do toho naplno a myslím, že jsme si to všichni užili. Vím, že v Třeboni je krásné divadlo, někdy bych si v něm moc rád zazpíval,“ naznačil Václav Neckář své další plány.

Nedělní menu bylo klidnější a mělo sváteční náladu. Odpoledne se v zaplněné Schwarzenberské hrobce konal koncert k pětadvacetinám brněnské kapely CimbalClassic, jejíž první vystoupení se odehrálo právě na festivalu Okolo Třeboně. Není tedy divu, že průřez historií kapely vydal na více než dvouhodinový koncert a stále by bylo co přidávat – v závěru se všichniv sále připojili k výběru lidovek z jižních Čech a jižní Moravy, který obohatil na dudy i zakládající člen CimbalClassiku Jiří Čihák z nedaleké Ponědrážky. Repertoár kapely složené ze špičkových interpretů klasické hudby, k nimž patří hostující Pavel Barnáš, zahrnuje jak „komořinku“, tak autorské písně. Zde zazněly i ty nové, které se objeví na albu Padesátý první, jež kapela právě natáčí ve Zlíně.„Na Třeboň máme ty nejlepší vzpomínky, byla pro nás vlastně osudová – roku 1992 jsme tu hráli s Vlastou Redlem a koncert měl takový úspěch, že jsme pak začali psát vlastní písničky. Na nové desce se objeví i jedna, která je věnovaná vašemu nádhernému městu,“ slíbil cimbalista Dalibor Štrunc.

Večerní koncert se odehrál ve velkém stylu: Ondřej Havelka s početným orchestrem MelodyMakers představili jazz, swing a taneční hudbu z 20., 30. a raných 40. let minulého století.„Snažíme se interpretovat hudbu tak, jak to tehdy dělali oni, což znamená i publikum roztančit, rozesmát, pobavit. Na festivalu Okolo Třeboně jsme hráli poprvé, byla to tedy pro nás iniciační chvíle a věřím, že se sem někdy vrátíme,“ shrnul Havelka. Pavel Barnáš, který v orchestru potkal řadu svých kolegů z vážné hudby, mu hned navrhl návrat formou tanečního večera, tedy se stolovou úpravou a parketem. „Swingaři jsou žhaví a když se dozvědí, že se tu bude něco takového konat, tak sem dorazí. Park k tomu vybízí a vám se tu daří vytvořit příjemnou atmosféru jak pro diváky, tak pro muzikanty,“ těší se na návrat Ondřej Havelka.

Nedělí ovšem letos festival nekončil - velkorysý program totiž zahrnoval ještě pondělní večer, kdy se konal další unikátní koncert, a to spojení kapely Nezmaři se členy Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V kostele sv. Jiljí představili výběr písní a skladeb, s nímž sklízejí velké úspěchy po celé republice. Tentokrát lidé slyšeli derniéru a premiéru zároveň, protože k osvědčeným písním přidali muzikanti několik premiér. Ředitel festivalu Okolo Třeboně Pavel Barnášse představil ve své  profesi, tedy jako violoncellista SOČRu. Vystoupil také kytarista a skladatel Lukáš Sommer, který nezmarské písně aranžuje pro fúzi s orchestrem. Kromě folku zazněla klasika i filmová hudbaa v závěru koncertu se rozezpíval celý kostel. „To jsem zažil naposledy o Vánocích,“ svěřil se po skončení Pavel Barnáš a přiznal, že letošní ročník festivalu Okolo Třeboně bral jako zlomový, který rozhodne o tom, zda vůbec bude chtít tuto přehlídku nadále pořádat. Je to totiž obtížnější než dřív –sponzorů ubývá a diváci už mají mnohem víc možností slyšet své oblíbené interprety, takže festivalový program je velmi těžké sestavit tak, aby přilákal početné publikum. Letos se to podařilo a organizátorům přálo i počasí, což je další významný faktor pro pořádání akcí pod širým nebem – v minulých letech totiž toto období přineslo hodně deště a chladu. „Mám pocit, že celý festival měl letos jiný rozměr. Nejvíc mě těší, že po každém koncertě následovaly ovace ve stoje a že si publikum naplno zazpívalo,“ shrnul ředitel festivalu Pavel Barnáš

 

Copyright 2015 Pavel Barnáš - Agentura BÁRNY, Realizace: Euro Grid Support Center s.r.o.